Zagłębie Lubin | Official site | Polish Champion 1991, 2007

Podstawowe informacje

Holender Richard Grootscholten został dyrektorem technicznym akademii piłkarskiej KGHM Zagłębie. Jednocześnie w Lubinie ruszyły prace przy budowie sześciu nowych boisk treningowych oraz zaplecza technicznego. Za sprawą nowoczesnego centrum treningowego, holenderskiej myśli szkoleniowej oraz profesjonalnej organizacji Zagłębie ma stać się w niedalekiej przyszłości czołowym ośrodkiem szkolenia piłkarskiej młodzieży w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zagłębie Lubin we współpracy z KGHM Polska Miedź, rozpoczęło realizację projektu, którego celem jest stworzenie profesjonalnego ośrodka szkoleniowego - Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie. W  zakresie szkolenia Akademia ma czerpać z najlepszych wzorców europejskich i korzystać z nowoczesnej bazy treningowej, jaką można oglądać w wielu krajach Europy.

Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie to kluczowy projekt dla naszego klubu i cel strategicznego rozwoju na najbliższe lata – podkreślla były prezes Zagłębia, Marek Bestrzyński. – W oparciu o zdolnych wychowanków chcemy w przyszłości budować drużynę, która będzie w stanie rywalizować o czołowe miejsca w krajowych rozgrywkach. Profesjonalne szkolenie piłkarskiej młodzieży ma być wizytówką Zagłębia Lubin, a marka Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie w przyszłości ma być rozpoznawalna nie tylko w Polsce – dodaje Bestrzyński. 

W osiągnięciu ambitnych celów, jakie postawili przed sobą lubinianie ma pomóc Richard Grootscholten, który dołączył do klubu. Holender jest autorem m.in. sukcesu sportowego  i organizacyjnego akademii piłkarskiej Sparty Rotterdam, z którą zdobył w 2008 roku nagrodę Rinusa Michelsa dla najlepszej holenderskiej akademii piłkarskiej. W rywalizacji pokonał przy tym utytułowany ośrodek Ajaxu Amsterdam. 

Grootscholten był też współautorem programu szkolenia młodzieży w rodzimej federacji piłkarskiej, a razem z trenerami Ajaxu rozwinął tzw. system śledzenia postępu młodego zawodnika, w oparciu o spersonalizowane plany rozwoju.

– Długo poszukiwaliśmy właściwej osoby na stanowisko Dyrektora Technicznego AP KGHM Zagłębie. Pan Grootscholten zaprezentował najciekawszą, opartą na europejskich trendach, koncepcję rozwoju szkolenia – podkreśla Bestrzyński. - Nie bez znaczenia w momencie dokonywania wyboru było też jego duże doświadczenie i sukcesy osiągnięte na polu zarządzania ośrodkami szkolenia.

W skład centrum treningowego Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie wchodzą: dwa oświetlone boiska  ze sztuczną nawierzchnią, pięć boisk naturalnych (2 oświetlone), otwarty plac treningowy (oświetlony), bursa dla młodych piłkarzy oraz budynek biurowy z 4 nowymi szatniami dla zespołów U19, U16, U15 i U14.


Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie to kolejny krok w rozwoju szkolenia w klubie, który już teraz należy do krajowej czołówki w tym zakresie. W ostatnich latach Miedziowi dwa razy z rzędu zdobyli Mistrzostwo Polski Juniorów. Dwukrotnie, także w kolejnych latach, zakończyli na fotelu lidera rozgrywki Młodej Ekstraklasy. Zdolni wychowankowie Zagłębia zaczynają odgrywać coraz większą rolę w pierwszej drużynie – regularnie występuję w niej kapitan Konrad Forenc, Adrian Błąd, Arkadiusz Woźniak, Adrian Rakowski, Jarosław Jach, Sebastian Bonecki, Filip Jagiełło, Jarosław Kubicki, Paweł Żyra, Krzysztof Piątek oraz Eryk Sobków. Do wychowanków Zagłębia należy też zawodnik włoskiego Udinese, Piotr Zieliński, który doczekał debiutu w piłkarskiej Reprezentacji Polski.


e-Sklep

Zaglebie.com

Zagłębie TV