Zagłębie Lubin | Official site | Polish Champion 1991, 2007

Wychowankowie

Radosław Kałużny – były pomocnik reprezentacji Polski, uczestnik finałów piłkarskich Mistrzostw Świata w Korei i Japonii. Kałużny wywalczył dwa tytuły Mistrza Polski z Wisłą Kraków, później z powodzeniem grał w niemieckiej Bundeslidze. W polskiej ekstraklasie wychowanek Zagłębia rozegrał 267 spotkań, w których zdobył 39 goli. Dorobek popularnego „Taty” w kadrze to 41 meczów i 11 goli.

Mariusz Lewandowski – to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii polskiej piłki. Jego sukcesy związane są z drużyną Szachtara Donieck – 5 tytułów Mistrza Ukrainy, 3 Puchary Ukrainy i 3 Superpuchary i przede wszystkim Puchar UEFA wywalczony w 2009 roku. Nazwisko Lewandowskiego umieszczane jest w gronie najlepszych piłkarzy, którzy grali dla Szachtara. Wychowanek Miedziowych to Wybitny Reprezentant Polski, w biało-czerwonych barwach zagrał 64 spotkania, w których zdobył 6 goli. Z kadrą wystąpił na Mistrzostwach Świata w Niemczech (2006 rok) oraz Mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii (2008 rok).

Piotr Zieliński - wielokrotny reprezentant Polski, jeden z najlepszych polskich piłkarzy. Na co dzień reprezentuje barwy włoskiego Napoli, do którego trafił bezpośrednio z Udinese. Doświadczenie zbierał również na wypożyczeniu w Empoli. Do Serie A pomocnik trafił jednak właśnie z Zagłębia Lubin. To stąd wykupiło go Udinese, gdy Zieliński był jeszcze nastolatkiem. Dziś to kluczowy zawodnik dorosłej kadry Polski, rozgrywający zespołu i według wielu ekspertów najlepiej wyszkolony technicznie zawodnik w naszym kraju.

Arkadiusz Woźniak – Mistrz Polski Juniorów, dwukrotny Mistrz Młodej Ekstraklasy. Arek przeszedł wszystkie etapy szkolenia w Zagłębiu Lubin i wiosną 2010 roku zadebiutował w Miedziowych barwach na poziomie ekstraklasy. Kilka miesięcy później Woźnak zdobył swoją pierwszą bramkę w najwyższej klasie rozgrywkowej. Wychowanek nadal gra do Zagłębia, odgrywa coraz ważniejszą rolę w pierwszej drużynie, jego postawę na ligowych boiskach docenił nawet były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Franciszek Smuda – powołując Woźniaka na towarzyski mecz z Bośnią i Hercegowiną (grudzień 2011). W Zagłębiu zagrął już ponad 200 spotkań.

Adrian Błąd – Podobnie jak Woźniak, pierwsze sukcesy odnosił w piłce młodzieżowej (Mistrz Polski Juniorów, dwukrotny Mistrz Młodej Ekstraklasy). Błąd zadebiutował w pierwszej drużynie w sierpniu 2009 roku. W dwa lata zagrał 19 spotkań na poziomie ekstraklasy. Błąd nie mógł liczyć na regularne występy w Zagłębiu, dla zdobycia potrzebnego doświadczenia pomocnik został na półtora roku wypożyczony do pierwszoligowego Zawiszy Bydgoszcz. Efekt? Adrian zimą 2013 roku wrócił do Lubina, jako najlepszy zawodnik zaplecza ekstraklasy, który dla Zawiszy zdobył 18 bramek, zanotował też wiele ważnych asyst przy trafieniach kolegów. Obecnie występuje w pierwszoligowym GKS-ie Katowice.

Jarosław Kubicki - Wychowanek Zagłębia z krwi i kości, swój debiut w seniorskim zespole Miedziowych zaliczył jeszcze w 2014 roku, jako niespełna 19-letni zawodnik. Gdy drużyna Piotra Stokowca występowała w pierwszej lidze, Kubicki szybko stał się jednym z kluczowych postaci, które zdominowały zaplecze Ekstraklasy i po roku awansowała do elity. Kubicki to również wielokrotny reprezentant Polski w kadrach młodzieżowych, uczestnik EURO U-21 w 2017 roku. W Zagłębiu ma już na koncie ponad 100 oficjalnych meczów o stawkę.

e-Sklep

Zaglebie.com

Zagłębie TV