Adam Buczek: Jesteśmy dumni z naszych zawodników! 16 lis

Adam Buczek: Jesteśmy dumni z naszych zawodników!

Trwające Mistrzostwa Świata do lat 17 stały się okazją do rozmowy z Dyrektorem Akademii o naszych zawodnikach, serii drugiej drużyny czy... roli kibiców w meczach naszych drużyn. Zapraszamy na krótką rozmowę z wychowankiem, trenerem i dyrektorem naszej szkoły piłkarskiej.

16 lis 2023 19:51

Fot. Tomasz Folta
Autor m.magda/Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Akademia

Spotykamy się w przerwie na mecze reprezentacji młodzieżowych i w trakcie trwania Mistrzostw Świata U17. Kilku zawodników Zagłębia na tych Mistrzostwach Świata regularnie występuje w biało-czerwonych barwach. Jakie odczucia towarzyszą Panu?

Adam Buczek, Dyrektor AP KGHM Zagłębie: Mistrzostwa Świata są dla całej Akademii,  trenerów, wychowawców i zawodników czymś wyjątkowym. Osoby, które przez lata pracowały z zawodnikami, miały pod opieką, teraz oglądają zmagania na najważniejszej imprezie świata. To jest naprawdę niesamowita sprawa, by na turnieju takiej rangi było 4 zawodników kształconych w Zagłębiu Lubin! Michał Matys, Igor Orlikowski, Marcel Reguła i Mateusz Skoczylas. Oczywiście ten ostatni kontynuuje karierę w AC Milan, ale przez ostatnie sezony reprezentował nasz klub. Dla naszych i pozostałych chłopców to ważne, by zbierać doświadczenie w tym wieku, a występy na Mistrzostwach Świata są szkołą o najwyższym certyfikacie.

Można pokusić się jakąś opinię dotyczącą naszych chłopców i zespołu U-17? 
Na pierwszy rzut oka widać, że te mecze są naprawdę wymagające dla naszych zawodników i całej kadry, a przed nami jeszcze spotkanie z futbolem z Ameryki Południowej i reprezentacją Argentyny. Oglądaliśmy pierwsze spotkania w Akademii i osobiście patrzę na mecze przez pryzmat tego, co zawodnicy doświadczają, a co może być jeszcze przed nimi. Dla Akademii gra wychowanków w reprezentacjach jest istotna, bo wierzymy, że jesteśmy wychowywać zawodników, którzy w przyszłości będą reprezentować barwy seniorskiej reprezentacji Polski. Trzech zawodników oraz szkolony u nas Mateusz, tworzy trzon reprezentacji. 1/3 polskiej drużyny, to zawodnicy Zagłębia! Ogromna duma, to również wystawia trenerom i Akademii bardzo dobre świadectwo.

Część z tych zawodników gra również w II zespole Miedziowych. Drużyna odetchnęła po ostatnim wyniku (4:0 ze Stalą Stalowa Wola). Czy dyrektor, również odetchnął po zwycięstwie?
Patrząc na tę część sezonu to trafiła nam się trudna seria, ale to nie była seria meczów, gdzie rywal nas dominował i nie mogliśmy nic zrobić. Cieszy mnie przede wszystkim to, że ta drużyna jest zbudowana na wychowankach Akademii. Młodszych czy starszych, krótko czy dłużej kształconych przez nas, ale wychowankach. Pomiędzy meczami wygranymi i przegrywanymi, były różnice szczegółów. Czasami brakowało drobnych aspektów, by przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść. Widzę jak drużyna i sztab szkoleniowy pracują i tutaj kieruję pochwały w ich stronę. Nie jest łatwo podnieść się po serii porażek czy remisów, a oni to zrobili i pewnie pokonali Stal. W najbliższą sobotę czeka drużynę mecz ze Stomilem Olsztyn i serdecznie zapraszam wszystkich kibiców, by wspierać naszą młodą drużynę.
Patrzymy na tabelę ligową i wiemy, że mamy 2 punkty więcej od strefy spadkowej, ale jednocześnie 3 punkty do strefy barażowej w grze o I ligę. Tegoroczny poziom pokazuje, że jest to trudna, wymagająca i nieprzewidywalna liga. Część naszych zawodników na co dzień trenuje z pierwszym zespołem, więc istnieje naturalny przepływ graczy, pomiędzy drużynami, by grać, zbierać doświadczenie i podnosić swoje umiejętności.
Osobiście nie mogę się doczekać kolejnego meczu II drużyny, bo oprócz mojej wiary i nadziei na zwycięstwo, chciałbym podkreślić wagę kibiców w takim wydarzeniu. Dla młodych zawodników to bardzo istotne, by czuli wsparcie fanów, którzy przyjdą na mecz. Zachęcam do tego, by liczniej przychodzić na mecze II zespołu czy drużyn Centralnej Ligi Juniorów. Młodzi chłopcy chcą spełniać swoje marzenia, wygrywać mecze, a obecność fanów, z którymi mogą przeżywać te momenty są istotne w rozwoju zawodników.

Powoli kończą się rozgrywki młodzieżowe, do rozegrania zostało kilka kolejek. Jak będą wyglądały następne tygodnie pod kątem szkoleniowym?
Rozgrywki ligowe się kończą, ale drużyny nie przestają trenować. Rywalizacja ligowa to jedno, a proces treningowy to to drugi aspekt naszej pracy. Zespoły mają nakreślone plany treningowe do przerwy świątecznej wraz z grami kontrolnymi. Klimat panujący w Lubinie pomaga, by trenować do połowy grudnia, dlatego na szersze podsumowanie pierwszej odsłony sezonu przyjdzie czas za miesiąc. Podczas tego podsumowania będziemy również omawiać efekty projektu wprowadzonego w bursie przez dyrektora Habrzyka. Opiera się on na programie wychowawczym kierowanym do zawodników mieszkających z nami przez większość roku. Rodzice oddają nam swoje dzieci pod opiekę i my czujemy odpowiedzialność za ich wychowanie. To dotyczy sfery codziennych obowiązków czy wyzwań współczesnego świata. Od możliwości, przez szanse czy zagrożenia czyhające na współczesną młodzież. Mało mówi się o tym obszarze, a to również ważne w procesie wychowawczym.
 

Zapraszamy do oglądania na żywo spotkań Mistrzostw Świata do lat 17. Biało-czerwowni w najbliższy piątek (17.11), zmierzą się z Argentyną. Początek meczu o godznie 10:00, a transmisję z wydarzenia relacjonować będzie platforma TVP Sport.

KGHM Zagłębie II Lubin w najbliższą sobotę (18.11), na boisku nr 4 AP KGHM Zagłębie zmierzy się ze Stomilem Olsztyn. Pierwszy gwizdek sędziego zabrzmi o godzinie 13:00. Serdecznie zapraszamy. 

Plan

Turnieje
mecze ligowe
sparingi

W najbliższym czasie nie ma zaplanowanych rozgrywek.

Wyniki

Turnieje
mecze ligowe
sparingi