Piotr Zieliński SYLWETKI ABSOLWENTÓW AP KGHM ZAGŁĘBIE

Pozycja

pomocnik

Data i miejsce urodzenia

20 maja 1994 roku / Ząbkowice Śląskie

Obecny klub

SSC Napoli

Wzrost

1,8 m

Sukcesy

Wicemistrzostwo Włoch: 2017/2018, 2018/2019
Puchar Włoch: 2019/2020
Jedenastka sezonu Serie A: 2015/2016

Piotrek przyszedł na świat 20 maja 1994 roku w Ząbkowicach Śląskich, niewielkim mieście położonym w województwie dolnośląskim. Przygodę z piłką rozpoczął w swojej rodzinnej miejscowości w zespole Orła Ząbkowice. W 2007 roku młody zawodnik trafił do Zagłębia Lubin.

W naszej drużynie występował w ekipach juniorskich, aż w końcu po trzech latach utalentowany piłkarz został włączony do składu rezerw. Zieliński w drugim zespole KGHM Zagłębia grał przez rok czasu, a prezentowane przez niego wysokie umiejętności, wywołały zainteresowanie Udinese. Włoski klub szybko pozyskał Piotra, który w młodym wieku wyjechał do silnej, zagranicznej ligi. Przez to nasz absolwent nie zdążył wybiec na boisko w barwach „Miedziowych”, jako zawodnik pierwszej drużyny.

Początki 

Początkowo Zieliński występował w młodzieżowej ekipie Udinese. Do kadry seniorskiej dołączył przed startem sezonu 2012/13. Debiutu na poziomie Serie A doczekał się 2 grudnia 2012 roku, w wygranym pojedynku 4:1 z Cagliari Calcio. W doliczonym czasie gry wszedł na boisko zmieniając Antonio Di Natale. Łącznie w koszulce „Biało-Czarnych” wystąpił 20 razy, notując do tego dwie asysty. W sierpniu 2014 roku Piotrek został wypożyczony do Empoli. Wypożyczenie miało trwać tylko rok, lecz dobra dyspozycja zawodnika sprawiła, że klub wyraził chęć przedłużenia pobytu Zielińskiego o kolejny sezon. W barwach ekipy z Toskanii nasz absolwent zagrał 66 spotkań, w których pięciokrotnie pokonywał bramkarza rywali oraz siedem razy obsłużył kolegów ostatnim podaniem. Od razu po powrocie do Udinese, po Piotra zgłosiło się Napoli. Był to niewątpliwie duży krok do przodu w karierze młodego zawodnika. Dla „Azzurrich” wystąpił po raz pierwszy 21 sierpnia 2016 roku w zremisowanym 2:2 spotkaniu z Pescarą. W 72. minucie zmienił wówczas legendę klubu z Neapolu, Marka Hamsika. Pierwszą bramkę w nowych barwach zdobył w grudniowym starciu z Interem Mediolan. Nasz wychowanek spełnił marzenie o zagraniu w Lidze Mistrzów 13 września 2016 roku, kiedy to ponownie wbiegł na boisko w miejsce Hamsika. Ze starcia z Dynamem Kijów zwycięsko wyszło Napoli, a obie bramki strzelił wówczas Arkadiusz Milik. W kolejnych latach pozycja Piotrka w składzie nieustająco wzrastała, co potwierdza fakt, że w obecnych rozgrywkach piłkarz wystąpił w pełnym wymiarze czasowym w zdecydowanej większości meczów. Dodatkowo, absolwent AP KGHM Zagłębie w tegorocznej edycji Champions League mierzył się już z takimi potęgami piłkarskimi jak Liverpool czy FC Barcelona.


Светлана Бекетова, CC BY-SA 3.0 GFDL, via Wikimedia Commons

Kariera reprezentacyjna

Jeżeli chodzi o karierę reprezentacyjną, to Zieliński może pochwalić się równie imponującym dorobkiem. Piłkarz ma na swoim koncie występy w kadrach młodzieżowych począwszy od U-15, nieprzerwanie aż do U-21. W dorosłej reprezentacji po raz pierwszy w koszulce z orzełkiem na piersi zagrał 4 czerwca 2013 roku w wygranym, towarzyskim meczu z Liechtenstein. 19-letni wówczas Piotrek, otrzymał szansę gry od Waldemara Fornalika. Premierowego gola dla Polski strzelił już dwa miesiące później w bezpośrednim starciu z Danią. Warto dodać, iż była to zwycięska bramka dla „Biało-Czerwonych”, którzy wygrali wtedy 3:2. Wychowanek Zagłębia był również współautorem sukcesu zespołu podczas Mistrzostw Europy w 2016 roku, w których Polacy dotarli do ćwierćfinału. Dwa lata temu Zieliński znalazł się także w składzie na mundial rozgrywany w Rosji, jednak tam podopieczni Adama Nawałki zagrali poniżej oczekiwań i nie awansowali do fazy pucharowej turnieju. W reprezentacji Piotr wystąpił w sumie 51 razy, w których sześciokrotnie umieścił piłkę w siatce.

Wzór dla młodzieży

Piotrek jest świetnym przykładem dla młodych zawodników Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Doskonale obrazuje, jak ciężka praca połączona z talentem może otworzyć drzwi do wielkiej, piłkarskiej kariery. Pomimo wciąż młodego wieku, nasz wychowanek dużo osiągnął na najwyższym, światowym poziomie. Mamy nadzieję, że w przyszłości wielu obecnych graczy lubińskiej Akademii podąży jego śladami i wzniesie się na przynajmniej równie wysoki poziom!


Светлана Бекетова, CC BY-SA 3.0 GFDL, via Wikimedia Commons