AP KGHM Zagłębie wspiera Dzień Zespołu Downa 22 mar

AP KGHM Zagłębie wspiera Dzień Zespołu Downa

Każdego roku 21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa, bowiem tego samego dnia rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, ale to także symboliczny czas narodzin ludzi niezwykłych, nawiązujący do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze.

22 mar 2023 09:55

Fot. akademiakghm.com
Autor akademiakghm.com

Udostępnij

Akademia

Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day, jest świętem obchodzonym corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, które zostało ustanowione w 2005 roku, zaś od 2012 roku odbywa się pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą całego wydarzenia był grecki genetyk z uniwersytetu w Genewie - Stylianos E. Antonarakis. Data obchodów święta wcale nie jest przypadkowa – dzień 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21. chromosomu. W Polsce żyje około 60 tys. osób z zespołem Downa.

Symbolem wsparcia dla osób żyjących z tym zaburzeniem jest zwyczaj, polegajacy na założeniu tego dnia kolorowych skarpetek nie do pary, symbolizujących różnorodność genetyczną. Są one jednocześnie wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa. Podobnie jak w poprzednich latach, również i dziś nasz Klub dołączył do całego przedsięwzięcia. Wspólnie z naszym właścicielem firmą KGHM zaprojektowaliśmy dwie różne skarpetki, w których na wtorkowe treningi wybiegli podopieczni trenera Waldemara Fornalika, a także młodzi zawodnicy Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.

Plan

Turnieje
mecze ligowe
sparingi

Wyniki

Turnieje
mecze ligowe
sparingi