BIG 9 dla trenerów bramkarzy | Pierwsze takie spotkanie w Polsce 18 maj

BIG 9 dla trenerów bramkarzy | Pierwsze takie spotkanie w Polsce

W dniach 16-17 maja na obiektach AP KGHM Zagłębie odbyło się pierwsze w Polsce tego typu spotkanie w ramach grupy BIG 9, w którym uczestniczyli trenerzy bramkarzy. Była to okazja do spotkania szkoleniowców z różnych akademii, którzy zaprezentowali swoje metody treningowe w teorii oraz w praktyce. Nie brakowało także panelów dyskusyjnych i co za tym idzie też wartościowych wniosków, które z pewnością będą procentować w kontekście rozwoju zarówno samych trenerów, jak i ich podopiecznych.

18 maj 2022 13:00

Fot. akademiakghm.com
Autor akademiakghm.com

Udostępnij

Akademia

Grupa BIG 9 jest inicjatywą stworzoną przez dyrektorów największych akademii w Polsce. W dniach 16-17 maja na obiektach AP KGHM Zagłębie doszło do spotkania szkoleniowców bramkarzy, który reprezentowali Zagłębie Lubin, Legię Warszawa, Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin, Górnik Zabrze, Lech Poznań, Jagiellonię Białystok oraz ŁKS Łódź. Przez dwa dni trenerzy mieli okazję zaprezentować swoje metody treningowe, a także wysłuchać, jak procesy kształcenia wyglądają w innych ośrodkach. Był to czas pełen wartościowych rozmów i wymiany doświadczeń. O wrażenia zapytaliśmy kilku uczestników tego wydarzenia. 

Tomasz Król, trener-koordynator szkolenia bramkarzy w AP KGHM Zagłębie: 

- Uważam, że sam projekt BIG 9 jest bardzo dobrą inicjatywą. Michał Kubiak z akademii Legii Warszawa wyszedł z propozycją utworzenia takiego spotkania dla trenerów bramkarzy. My wyszliśmy z propozycją, by to spotkanie odbyło się na obiektach AP KGHM Zagłębie. Mamy na tyle godne obiekty, a także bardzo dobrych bramkarzy w akademii. Według mnie takie spotkanie już samo w sobie jest bardzo wartościowe, bo każdy z klubów mógł podzielić się swoim pomysłem na to, jak pracować z bramkarzami. Nasze pierwsze spotkanie dotyczyło treningu bramkarskiego w grupach młodszych w wieku od 11 do 14 lat, a więc, gdy zawodnicy są jeszcze na etapie nauczania. My, jako Zagłębie, chcieliśmy pokazać trening motoryczny bramkarza, jak nauczamy podstaw działań motorycznych dla takiego zawodnika. W naszej Akademii mamy zatrudnioną Monikę Garboś, która trzy razy w tygodniu zajmuje się bramkarzami, zarówno na boisku, w siłowni, jak i na salce gimnastycznej. Myślę, że wiele klubów może nam pozazdrościć takiej osoby w naszym departamencie. Po wielu rozmowach w kuluarach, doszliśmy do wniosku, że musimy kontynuować takie spotkania, czy to w gronie zespołów należących do BIG 9, czy w powiększonej grupie. Jako trenerzy chcemy w dalszym ciągu się doszkalać i rozwijać. Dzięki temu  wszyscy, zarówno trenerzy, jak i sami bramkarze, tylko na tym skorzystają.  

Michał Kubiak (Akademia Legii Warszawa):

- Sama formuła organizacji BIG 9 zrodziła się z pomysłu dyrektorów akademii, które występują głównie na poziomach Ekstraklasy i w Centralnej Lidze Juniorów, ale nie tylko, czego przykładem jest występujący na poziomie pierwszej ligi ŁKS Łódź. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się we wrześniu ubiegłego roku w Książenicach w Legia Training Center i wtedy już zrodził się pomysł organizacji takiego wydarzenia dla trenerów bramkarzy. Jestem bardzo zadowolony, że udało się to zorganizować. Udało się to także dzięki wielkiemu zaangażowaniu Zagłębia Lubin oraz wykorzystaniu obiektów akademii. Dzięki temu mogliśmy się spotkać, wymienić swoimi doświadczeniami, metodami szkoleniowymi czy zastrzeżeniami. Był to także czas na dyskusję i przemyślenia. Myślę, że dla każdego z nas najważniejszy jest fakt, że wychodzimy stąd jako mądrzejsi ludzie i wrócimy do swoich klubów z nowymi przemyśleniami oraz pomysłami. Mam nadzieję, że nie będzie to jedyne takie spotkanie, a będziemy się spotykać regularnie, by poznawać nowe rzeczy i tą wiedzą się wzajemnie dzielić.  

Karol Herda (Akademia Śląska Wrocław):

- Dla mnie jako trenera, jak i dla akademii Śląska Wrocław jest ważne, że możemy uczestniczyć w takich wydarzeniach, mogąc podzielić się zdobytą wiedzą. Uważam, że tylko poprzez wymianę doświadczeń i rozwój, uda nam się podnieść swój poziom, dzięki czemu również wzrośnie poziom naszych zawodników. Co za tym idzie, przełoży się to także na rozwój polskiej piłki. Jak najbardziej jest to dla mnie inicjatywa na plus i mam nadzieję, że udan nam się spotykać cyklicznie. Wiele dobrego myślę wynieśliśmy z tego spotkania, odbyło się wiele rozmów, a także była to okazja do spotkania się z innymi trenerami, po raz pierwszy od kilkunastu tygodni, od wrześniowego spotkania w Książenicach. 

Dziękujemy za obecność i do zobaczenia kolejnym razem!

Plan

Turnieje
mecze ligowe
sparingi

W najbliższym czasie nie ma zaplanowanych rozgrywek.

Wyniki

Turnieje
mecze ligowe
sparingi