Grootscholten: Wszystkie decyzje mają konkretne uzasadnienie 2 lip

Grootscholten: Wszystkie decyzje mają konkretne uzasadnienie

O pierwszym roku działalności Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, planach na przyszłość i ostatnich decyzjach rozmawiamy z dyrektorem ośrodka, Holendrem Richardem Grootscholtenem.

2 lip 2014 10:38

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Akademia

Za nami pierwszy pełen sezon funkcjonowania Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, jak można podsumować ten czas?
Za Akademią intensywny okres, nieustannie pracujemy nad tym, żeby osiągnąć nasz najważniejszy cel, którym jest stworzenie najlepszego ośrodka szkoleniowego w Polsce. W ciągu ostatnich miesięcy wprowadziliśmy między innymi wyraźne zróżnicowanie treningu w zależności od grup wiekowych. W młodszych rocznikach – zgodnie z najlepszymi europejskimi wzorcami – skupiamy się na zajęciach z piłką. Technika to podstawa w nowoczesnym futbolu, a czego nie uda się wypracować na początku procesu szkolenia, później nie można już nadrobić. Poza tym w naszej Akademii bardzo ważna jest indywidualizacja zajęć, dostosowanie ich do potrzeb zawodników oraz stały monitoring rozwoju młodych piłkarzy. Najważniejsze jest profesjonalne podejście, ale pamiętamy też, że gra w piłkę powinna być przyjemnością. Dlatego treningi prowadzimy w taki sposób, żeby były atrakcyjne dla poszczególnych grup wiekowych.

Ostatnio zweryfikowano umiejętności zawodników i część musiała się pożegnać z Akademią Piłkarską KGHM Zagłębie. Dlaczego?
W Akademii wszystkie decyzje mają konkretne uzasadnienie. Budujemy profesjonalny ośrodek przygotowujący zawodników do pierwszego zespołu Zagłębia. W skutecznym szkoleniu podstawą jest zasada piramidy, w myśl której najliczniejsze są najmłodsze drużyny, a następnie - z roku na rok – w kadrach poszczególnych zespołów pozostają tylko ci, którzy rozwijają się najszybciej i najlepiej rokują na przyszłość. Dzięki temu szkolenie jest efektywne. Chcę podkreślić, że zwiększamy liczbę graczy w Akademii, a nie zmniejszamy. Liczniejsze będą teraz najmłodsze grupy, będzie z nimi pracować więcej trenerów. Program Akademii do piętnastego roku życia łączy w sobie profesjonalne szkolenie i działalność CSR – chcemy jak największej liczbie dzieci umożliwić trenowanie pod okiem fachowców i wychowywać je poprzez sport. Później następuje weryfikacja umiejętności i szkolenie w Akademii kontynuują najzdolniejsi. Pozostałym pomagamy w znalezieniu innego miejsca do treningu, żeby mogli kontynuować przygodę z piłką. Czujemy się odpowiedzialni za przyszłość naszych podopiecznych. Dlatego uważamy za bezcelowe trzymanie zawodnika w drużynie, kiedy wiemy, że nie zostanie w przyszłości profesjonalnym piłkarzem. Ten czas może wykorzystać na rozwijanie zainteresowań, które w przyszłości mogą mu otworzyć drzwi do innej - niż piłkarska - zawodowej kariery.

W jaki sposób oceniano potencjał i umiejętności zawodników?
Na podstawie obserwacji  piłkarzy w ciągu całego sezonu. Rozwój zawodników jest stale monitorowany, piłkarze są przez nas oceniani przekrojowo, dzięki czemu możemy jak najbardziej obiektywnie określić ich możliwości i w pewnym momencie stwierdzić czy jest dla nich przyszłość w zawodowym futbolu. Nie wszyscy adepci zostaną w przyszłości profesjonalnymi piłkarzami, ale wszyscy będą mieli styczność z propagowanymi przez nas wartościami i poznają zalety aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Weryfikowane są nie tylko umiejętności zawodników. Oceniani są również trenerzy.
Oczywiście, to stały element naszej pracy. Pamiętamy o tym, że aby zadbać o właściwy rozwój piłkarzy, musimy w pierwszej kolejności rozwijać siebie. Dlatego trenerzy Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie nieustannie się szkolą, wyjeżdżają na staże do zachodnich akademii, a efekty ich pracy z dziećmi i młodzieżą są monitorowane. Szkoleniowcy w Akademii są równocześnie pedagogami, dlatego rozwijamy również ich umiejętności w tym zakresie.

W I zespole Zagłębia trenuje teraz wielu młodych piłkarzy. Czy to efekt bliższej współpracy Akademii ze sztabem Piotra Stokowca?
Wcielamy w życie ideę „jeden klub – jedna koncepcja”, a jej podstawą jest ścisła współpraca Akademii i sztabu trenerskiego pierwszego zespołu. Szkolenie to fundament silnego Zagłębia, w kadrze drużyny z roku na rok będzie się pojawiać coraz więcej wychowanków. Piotr Stokowiec może liczyć na naszą pomoc i bieżące informacje o dyspozycji młodych graczy.

Czy możemy spodziewać się kolejnych inwestycji w infrastrukturę Akademii?
Infrastruktura jest stale rozbudowywana, w tym roku powstanie kolejna płyta ze sztuczną nawierzchnią. Boisko będzie oświetlone, staną przy nim trybuny. Niebawem ruszą też prace nad budynkiem bursy, w którym znajdzie się też zaplecze medyczne i socjalne – to będzie jednocześnie siedziba Akademii, jej prawdziwy dom. Ponadto powstanie przestrzeń przeznaczona dla rodziców czekających na dzieci w czasie treningów.

Jakie są plany Akademii na kolejny rok?
Zamierzamy rozwijać współpracę ze szkołami i rozbudować system rekrutacji i skautingu. Będziemy w coraz większym zakresie korzystać z technologii, które pomogą nam m.in. skutecznie śledzić rozwój piłkarzy. Planujemy wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań z zakresu medycyny sportu. Cały czas będziemy też doskonalić system szkolenia, edukować trenerów Akademii i pracować nad jak najlepszą komunikacją z rodzicami.
Rodzice mogą być pewni, że ich pociechy trenują w jednym z najlepszych ośrodków w tej części Europy, pod opieką fachowców, którzy wiedzą jak prowadzić rozwój piłkarza.

Plan

Turnieje
mecze ligowe
sparingi

W najbliższym czasie nie ma zaplanowanych rozgrywek.

Wyniki

Turnieje
mecze ligowe
sparingi