Tym razem naszą uwagę zwróciliśmy na wychowanka, który z Zagłębiem związany jest od najmłodszych lat. Pierwsze treningi, zespoły juniorskie, drużyna rezerw aż w końcu wymarzony debiut na poziomie Ekstraklasy – oto droga jaką przebył w naszym klubie Łukasz Poręba.

21 kwi 2020 08:33

Autor akademiakghm.com

Udostępnij

Akademia

Łukasz urodził się 13 marca 2000 roku w Legnicy. W wieku 10 lat razem z rodzicami przeprowadził się do Lubina. Jeszcze przed rozpoczęciem przygody z piłką, pierwsze sukcesy odnosił w pływaniu. To właśnie na basenie, będąc w klasie o profilu pływackim, zapoczątkował swoją sportową przyszłość. Po przenosinach do naszego miasta, postanowił spróbować sił w innej dyscyplinie. Efektem był pierwszy trening piłkarski w drużynie Zagłębia Lubin. Od samego początku radził sobie świetnie, wykazując się przy tym dużym talentem. „Porębka” regularnie wspinał się na coraz wyższe szczeble swojej juniorskiej kariery. Ciężka praca zawodnika przyniosła efekty - rundę wiosenną sezonu 2016/17 spędził jako gracz drugiego zespołu KGHM Zagłębia. Początek kolejnych rozgrywek Łukasz rozpoczął grając na poziomie Centralnej Ligi Juniorów, lecz wraz z nadejściem 2018 roku ponownie został włączony do drużyny rezerw. Prezentowana wysoka dyspozycja nie mogła umknąć uwadze ówczesnemu szkoleniowcowi „Miedziowych” - Mariuszowi Lewandowskiemu, który postanowił dać szansę młodemu piłkarzowi.

Przed startem sezonu ligowego 2018/19 Poręba został włączony do pierwszego zespołu lubinian. Debiutu doczekał się w połowie września. Nasz wychowanek z pewnością zapamięta swój premierowy występ na bardzo długo, bowiem w 71. minucie zameldował się na placu gry w derbowym meczu ze Śląskiem Wrocław. Łukasz zmienił Filipa Jagiełłę przy prowadzeniu 2:0, jednak „Miedziowi” zdołali jeszcze podwyższyć wynik, pokonując przeciwnika czteroma bramkami. Debiut w wysoko wygranym starciu derbowym, mając w dodatku dopiero 18 lat, wywołał u młodego piłkarza wiele pozytywnych emocji. Niezwykle udany dla siebie rok 2018, „Porębka” kończył pierwszym trafieniem dla KGHM Zagłębia w grudniowym spotkaniu z Piastem Gliwice. Piękna bramka z dystansu strzelona lewą nogą doprowadziła do remisu na pięć minut przed końcem pierwszej połowy. W swoim premierowym sezonie rozgrywanym jako zawodnik seniorskiej drużyny „Miedziowych”, Łukasz wystąpił w siedmiu meczach na poziomie Ekstraklasy oraz w jednym w ramach Pucharu Polski. Jeszcze lepsze okazały się bieżące rozgrywki, które wychowanek rozpoczął jako gracz pierwszego składu, zastępując w środku pomocy Filipa Jagiełłę. Wysoką formę potwierdził gol zdobyty w 3. kolejce w spotkaniu z Jagiellonią Białystok. Po asyście Filipa Starzyńskiego młody piłkarz pokonał golkipera „Jagi”, przez co doprowadził do remisu na nieco ponad dziesięć minut przed końcowym gwizdkiem arbitra. Dotychczasowy bilans pomocnika w barwach „Miedziowych”, to 29 meczów i dwukrotne umieszczenie futbolówki w siatce.

Łukasz jest również młodzieżowym reprezentantem Polski. Na swoim koncie ma pięć występów w kadrze do lat 19, a obecnie jest powoływany do drużyny narodowej U-20. W zespole prowadzonym przez trenera Jacka Magierę zadebiutował 5 września ubiegłego roku w meczu Elite League rozgrywanym przeciwko Włochom. Pierwszą bramkę w koszulce z orłem na piersi strzelił nieco ponad miesiąc później, w starciu z reprezentacją Niemiec. Co więcej, było to zwycięskie trafienie zdobyte w 90. minucie meczu. Jak dotąd Poręba wystąpił w sześciu spotkaniach kadry do lat 20, będąc jednym z podstawowych graczy w układance szkoleniowca.

Młody zawodnik, rozpoczynający karierę w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, swoją ciężką pracą i zaangażowaniem na każdym treningu potwierdza, że wywalczenie miejsca w wyjściowym składzie KGHM Zagłębia jest dla niego na ten moment pierwszorzędnym celem. Duża rywalizacja w środku pola z pewnością może tylko i wyłącznie pozytywnie wpłynąć na naszego wychowanka. Mamy nadzieję, że Łukasz wzorując się na swoim idolu - Frenkiem De Jongu, w przyszłości wzbije się na równie wysoki poziom i osiągnie pełną sukcesów piłkarską karierę.