Podstawa zdrowia - witamina D 7 lut

Podstawa zdrowia - witamina D

Witamina D jest bardzo ważna dla większości aspektów zdrowia oraz niezbędna do uzyskania szczytowej formy sportowej. Najlepszym źródłem tej witaminy jest słońce. W okresie wiosenno-letnim, mniej więcej od kwietnia do września, wystarczy kilkuminutowe, codzienne przebywanie na zewnątrz, by zapewnić sobie dostateczny poziom witaminy D. Jak radzić sobie w innych porach roku?

7 lut 2019 17:50

Autor AP KGHM Zagłebie

Udostępnij

Akademia

Jedzenie i suplementacja

Witamina D występuje naturalnie przede wszystkim w tłustych rybach, m.in. w węgorzu, łososiu, tuńczyku i śledziu. Dodatkowo możemy ją znaleźć w jajach, pieczarkach i innych grzybach. Jednakże najlepszą strategią zapobiegania lub wyrównania niedoborów w okresie zimowym jest suplementacja. Rekomendowane dawki wynoszą od 800 do 2000 IU, choć sportowcy mogą jej przyjmować więcej – od 1300 do 3000 IU w przypadku osób dorosłych. Kluczową kwestią suplementacji jest uprzednia konsultacja z lekarzem i określenie poziomu tej witaminy we krwi.

Sport i ogólne korzyści

Dlaczego witamina D jest tak istotna dla sportowców? Kalcytriol oddziałuje na ponad tysiąc genów, zaangażowanych w procesy syntezy białek, stężenie ATP, rozmiar i siłę mięśni, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz procesy zapalne i immunologiczne. Witamina D znana jest ze swojego wpływu na mineralizację tkanki kostnej. Zwiększa on przyswajanie wapnia z przewodu pokarmowego, a także wspomaga jego resorpcję do tkanki kostnej. 

Przykładem efektów jej działania może być profilaktyka kontuzji. Przeprowadzono badania, które pokazują, że sportowcy którzy doświadczali kontuzji mieli niższe stężenie witaminy D niż sportowcy, których kontuzja nie dotknęła. Inne badania pokazują również, że większość kontuzji częściej występuje zimą, niż latem, kiedy ekspozycja na słońce jest większa.

Objawem niedoboru witaminy D może być też osłabienie funkcji i siły mięśni. Badania na sportowcach są jednak optymistyczne i wskazują, że jest to stan, który można odwrócić poprzez doustną suplementację witaminą D. Innym zagadnieniem jest powiązanie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie z poziomem witaminy D w surowicy. Zarówno w populacji ogólnej, jak i u sportowców, osoby o wyższym poziomie tkanki tłuszczowej częściej doświadczają niedoborów. Trudno stwierdzić, czy niedobór sprzyja odkładaniu się tkanki, czy to nadmiar tkanki utrudnia uzyskanie optymalnego poziomu tejże witaminy.

Coraz częściej mówi się również o powiązaniu między niedostatecznym poziomem witaminy D, a występowaniem depresji czy, co istotne dla kobiet, zespołu policystycznych jajników. 

Podsumowanie

Warto suplementować witaminę D nie tylko, jeśli jest się sportowcem. Odpowiada ona za szereg procesów zachodzących w organizmie i jeśli zależy nam na utrzymaniu lub poprawie zdrowia, nie powinniśmy zwlekać z sięgnięciem po odpowiednie środki. Organizm to skomplikowana maszyna, która często wysyła nam proste sygnały dotyczące tego, czego potrzebuje. Warto ich posłuchać, zrozumieć je i dostarczać tych składników, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się świetnym zdrowiem i dobrym nastrojem.

 

 

 

Więcej na: https://www.magazynbieganie.pl/witamina-d-a-bieganie/.
 

Plan

Turnieje
mecze ligowe
sparingi

W najbliższym czasie nie ma zaplanowanych rozgrywek.

Wyniki

Turnieje
mecze ligowe
sparingi