Zawodnicy Akademii z najnowocześniejszym oprogramowaniem Sonda Sports 30 mar

Zawodnicy Akademii z najnowocześniejszym oprogramowaniem Sonda Sports

Dziś do Lubina przyjechała wyczekiwana przesyłka. Firma Sonda Sports, z którą jakiś czas temu nawiązaliśmy współpracę, przesłała dla Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie kilkanaście zestawów do monitorowania wysiłłku zawodnika – tzw. Sport Trackery. Urządzenia zostaną wykorzystane do analizy treningów starszych zespołów.

30 mar 2018 13:16

Udostępnij

Akademia

Firma z Wrocławia pojawiła się w Lubinie już kilka tygodni temu. Testowano wówczas sprzęt i oprogramowanie podczas jednostek treningowych zespołu U19. Całość koordynował trener przygotowania motorycznego Jacek Piegza, który pozytywnie podchodził do pomysłu korzystania z najnowszej technologii w pracy z młodymi sportowcami. Finalnie Sonda Sports przekazała Naszej Akademii komplety do pomiarów wysiłkowych oraz udostępniła własną technologię do analizy danych.

“Uważam, że to może być ciekawe doświadczenie zarówno dla Nas jak i dla firmy Sonda Sports. Urządzenia zostaną przekazane zawodnikom U17 i U19 na okres kilku tygodni. Po tym czasie zweryfikujemy otrzymane informację i na ich podstawie zadecydujemy o tym, jak zostaną zaprogramowane kolejne jednostki treningowe. Myślę, że o efektach współpracy więcej będę  mógł powiedzieć za kilka tygodni, niemniej wygląda to obiecująco” - tak skomentował współpracę Jacek Piegza,trener przygotowania motorycznego w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie

O krótkie przedstawienie firmy zapytaliśmy Szymona Wziętka iBogusławę Owczarek, którzy pojawili się w Lubinie przy okazji próby urządzeń.

Witamy w Naszej Akademii, proszę nam opowiedzieć coś więcej o Sonda Sports, jaki produkt oferujecie?

Sonda Sports to europejska spółka, z siedzibą we Wrocławiu, która tworzy systemy monitorowania i analizy wydajności sportowców. System Sonda Sports dzięki zaawansowanym obliczeniom i analizie pomaga minimalizować ryzyko kontuzji wśród zawodników oraz dostarcza jasne informacje na temat sprawności fizycznej oraz osiąganych obciążeniach.

Głównym elementem systemu jest Tracker - małe, lekkie urządzenie (39g dop.red) zamontowane w koszulce, które dzięki połączeniu GPS rejestruje każdy krok zawodnika, a dzięki zastosowanej technologii - pozycję zawodnika, prędkość, tętno oraz dystans.Tracker Sonda Sports jest wyposażony w Bluetooth, co umożliwia na połączenie z czujnikiem tętna. Dane zbierane podczas treningów i  meczów automatycznie są przesyłane do chmury, gdzie są przetwarzane i analizowane. W rezultacie trener, rodzic, czy zawodnik otrzymuje gotowe wyniki, przedstawione w prosty i czytelny sposób. Wyniki można także oglądać w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji webowej lub mobilnej.

A dlaczego Sonda Sports jest optymalnym rozwiązaniem dla Nas

System Sonda Sports ułatwia pracę trenerów, a także monitoruje kondycję i wspiera rozwój zawodników, co jest niezwykle ważne na każdym etapie kariery sportowej, a w szczególności na jej początkach. Stąd też nasz system jest optymalnym rozwiązaniem dla akademii piłkarskich.  Udoskonalenie treningów poprzez wprowadzenie technologii pozwoli podwyższyć poziom i komfort szkolenia młodych zawodników.

System został zaprojektowany tak, aby nie tylko trener, ale i rodzic miał dostęp do rezultatów osiąganych przez dziecko. Dzięki zapisom treningu, wskazówkom dotyczącym zagrożenia kontuzjami wzrasta bezpieczeństwo rozwoju sportowego dziecka. Dzięki przyjaznemu oprogramowaniu drużyny nie potrzebują zaawansowanych analityków, otrzymywane dane są przedstawiane na przejrzystych wykresach.

Przykładowo, monitorujemy zasięgi tętna, pomiary przyśpieszeń, dystanse, czas przekroczenia 85% tętna. Głównie bazujemy na tym, aby analizując obciążenia wyeliminować ryzyko kontuzji zawodnika. Nasze Trackery, to tak naprawdę małe urządzenia o krążkowym kształcie, wkładane z tyłu do specjalnej koszulki zawodnika. Sygnał wysyła odpowiednie dane do tzw. ”chmury”, a całość dostępna jest do wglądu na aplikacji mobilnej.

 A czym Wasz Tracker różni się od innych produktów np. zegarków sportowych z wbudowanym czujnikiem tętna?

Nasze urządzenia są zdecydowanie bardziej precyzyjne, monitorują każdy ruch zawodnika.. Dają możliwość pomiaru przyśpieszeń, czego normalnie w zegarku nie ma, chyba, że w modelach droższych. Badając tętno, zakresy wysiłkowe jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko kontuzji. Wszelkie dane są łatwo dostępne w naszej aplikacji, dzięki czemu korzystanie z niej jest bardzo proste. To, co najważniejsze system obejmuje analizę zawodników całej drużyny, trener na bieżąco (przy użyciu jednej aplikacji) ma wgląd w wyniki całej drużyny.

Skąd więc pomysł, aby nawiązać współpracę z Lubinem

Akademia Piłkarska KGHM Zagłębia jest jedną z najlepszych i największych szkółek piłkarskich działających w Polsce, dodatkowo znajduje się niedaleko Wrocławia. Było to dla nas naturalne, że chcieliśmy nawiązać współpracę. Pozytywne nastawienie trenerów Zagłębia oraz ich zaangażowanie przerodziły się z dobrą i owocną współpracę.

Urządzenia przekazaliście nam bezpłatnie. Rodzi się więc pytanie, co dzięki temu uzyskacie?

Współpraca z Akademią Piłkarską KGHM Zagłębie na etapie prac nad wdrożeniem i ulepszeniem naszego systemu przyniosła nam cenne spostrzeżenia. Dzięki opracowanej przez na technologii chcielibyśmy wspierać rozwój sportowy młodych zawodników. Mamy nadzieję, że nawiążemy szerszą współpracę i w przyszłości zostaniemy firmą, która w całości będzie zaopatrywać Akademię w Trackery monitorujące wydajność piłkarzy.

Plan

Turnieje
mecze ligowe
sparingi

Wyniki

Turnieje
mecze ligowe
sparingi