Damian Oko | #SylwetkaAbsolwenta 16 maj

Damian Oko | #SylwetkaAbsolwenta

Dziś przybliżymy Wam sylwetkę wychowanka, który ma za sobą wszystkie etapy szkolenia w Akademii KGHM Zagłębia. Ciężka praca oraz silny charakter pomogły mu zadebiutować na najwyższym ligowym szczeblu. Poznajcie defensora KGHM Zagłębia, Damiana Oko. Zapraszamy!

16 maj 2020 10:23

Fot. Tomasz Folta
Autor akademiakghm.com

Udostępnij

Inne

Piłkarz urodził się 22 stycznia 1997 roku w Bolesławcu. Jako młody chłopak szybko rozpoczął swoją przygodę z piłką. Na pierwsze treningi uczęszczał w drużynie Chrobrego Nowogrodziec. Spory talent zawodnika prezentowany już w tak wczesnym wieku nie umknął uwadze skautów „Miedziowych”, którzy zauważyli u Damiana wielki potencjał. Dzięki temu, już w wieku 13 lat Oko przeprowadził się do Lubina, by kontynuować szkolenie w Akademii KGHM Zagłębia. Obrońca regularnie rozwijał swoje umiejętności, przechodząc jednocześnie do coraz starszych grup wiekowych. Po trzech latach, wraz z nadejściem sezonu 2013/14 piłkarz został włączony do zespołu rezerw. Na tym poziomie grywał regularnie, będąc jednym z ważniejszych graczy w linii obrony. Damian nie tylko świetnie radził sobie z przerywaniem ataków rywali, ale także posiadał zmysł do rozgrywania akcji. Dzięki wysokiej formie defensor podczas wiosny 2017 roku otrzymał szansę od trenera pierwszej drużyny „Miedziowych”. Od tamtej pory młody piłkarz trenował razem z seniorskim składem KGHM Zagłębia, występując jednocześnie w rezerwach klubu.

Dla absolwenta naszej Akademii przełomowe okazały się rozgrywki 2018/19. Wówczas doczekał się zasłużonego debiutu na boiskach Ekstraklasy. Mariusz Lewandowski trenujący wtedy lubiński zespół wprowadził obrońcę w 46. minucie meczu z Górnikiem Zabrze. Oko zastąpił na murawie Damjana Bohara otrzymując całą drugą połowę na zaprezentowanie swoich umiejętności. Niestety, „Miedziowi” polegli z zabrzanami 0:2, jednak pomimo porażki jednym z głównych pozytywów wyjazdowego starcia był premierowy występ kolejnego absolwenta klubowej Akademii. Niedługo później Damian został podstawowym graczem formacji defensywnej, gdy funkcję szkoleniowca zaczął pełnić Holender, Ben Van Dael. Obrońca zyskał spore uznanie w oczach nowego trenera, przez co zaczął regularnie chronić dostępu do bramki w parze z Lubomirem Guldanem. Do końca ligowych zmagań „Oczko” wybiegł na boisko łącznie 17 razy i uzbierał sześć żółtych kartek.

Równie udanie Damian rozpoczął bieżące rozgrywki. Jako zawodnik wyjściowej jedenastki wystąpił w pierwszych czterech kolejkach. W dalszej części sezonu także grywał często, lecz w zależności od taktyki, wybiegał na murawę na zmianę z Maciejem Dąbrowskim lub Bartoszem Kopaczem. Z pewnością dużą zaletą zawodnika jest umiejętność gry na dwóch pozycjach. Oko świetnie radzi sobie zarówno w środku obrony jak i na lewej stronie defensywy. Dodatkowo potrafi dokładnie zagrać długą, górną piłkę do partnerów ustawionych wyżej. Należy do grona nowoczesnych obrońców, którzy bez problemu mogą wziąć na siebie ciężar rozgrywania akcji. Do momentu wstrzymania obecnych rozgrywek Damian uzbierał ponad tysiąc minut na ekstraklasowych boiskach występując łącznie w trzynastu pojedynkach, dorzucając do tego jeszcze jedną asystę.

Defensor KGHM Zagłębia ma obecnie przed sobą jeden z ważniejszych etapów swojej kariery. Ciężka praca na treningach może okazać się kluczowa w wywalczeniu stałego miejsca w podstawowym składzie „Miedziowych”, co oczywiście zaowocowałoby w większą liczbę minut na boisku przekładających się na zyskanie cennego doświadczenia. Absolwent Akademii KGHM Zagłębia może również wiele nauczyć się od kapitana, Lubomira Guldana, który w trakcie meczu niejednokrotnie udzielał cennych rad młodemu piłkarzowi. Damianowi życzymy samych udanych występów w pierwszej drużynie i mamy nadzieję, że w przyszłości rozwinie swoje umiejętności na tyle, by zagrać w silnej, zagranicznej lidze.

Plan

Turnieje
mecze ligowe
sparingi

W najbliższym czasie nie ma zaplanowanych rozgrywek.

Wyniki

Turnieje
mecze ligowe
sparingi