Adrian Rakowski | #SylwetkaAbsolwenta 22 maj

Adrian Rakowski | #SylwetkaAbsolwenta

Kolejnym absolwentem Akademii KGHM Zagłębia, którego sylwetkę chcemy Wam nieco przybliżyć jest Adrian Rakowski. Pomocnik spędził zdecydowaną większość swojej juniorskiej kariery w młodzieżowych drużynach „Miedziowych”, a dzięki wysokim umiejętnościom wystąpił w ponad stu spotkaniach dla pierwszej drużyny KGHM Zagłębia. Zapraszamy!

22 maj 2020 10:00

Fot. akademiakghm.com
Autor akademiakghm.com

Udostępnij

Inne

Adrian urodził się 7 października 1990 roku w Żaganiu. Już we wczesnym wieku wybrał się na pierwszy piłkarski trening w zespole Piasta Iłowa. Po pewnym czasie zmienił drużynę na Vitrosilicon Iłowa, w której przez długi okres świetnie się prezentował. Talent młodego zawodnika przyciągnął uwagę Zagłębia, które pozyskało Rakowskiego w sezonie 2007/08. Przez pierwsze lata gry w Lubinie Adrian występował głównie w drużynach juniorskich. Odpowiedni rozwój oraz wysoka dyspozycja, dzięki której wyróżniał się na boisku sprawiły, iż młody piłkarz został włączony do zespołu lubińskich rezerw. Dobra postawa przyczyniła się również do występów Rakowskiego na poziomie Młodej Ekstraklasy, gdzie miał za zadanie kreować grę „Miedziowych” w środku pola. Tak świetnie zapowiadającego się zawodnika docenił trener Marek Bajor, który pozwolił Adrianowi na treningi z pierwszą drużyną.

Pomocnik prezentował się z bardzo dobrej strony, czym zasłużył na szansę zagrania na najwyższym szczeblu ligowym. Premierowego występu w Ekstraklasie „Raku” doczekał się 27 listopada 2010 roku. W rozgrywanym wówczas spotkaniu z „Lechistami” zameldował się na placu gry w 80. minucie, a podczas jego obecności na boisku „Miedziowi” strzelili jeszcze dwa gole, przez co pokonali rywali 3:1. Mając za sobą udany debiut, Adrian do końca sezonu pojawił się na murawie jeszcze trzykrotnie. Dużo lepsze okazały się już kolejne rozgrywki, gdyż piłkarz zanotował w nich liczbę 17 spotkań, a do tego dorzucił jeszcze dwie asysty. Na listę strzelców wpisał się po raz pierwszy w kwietniu 2013 roku, kiedy to po podaniu Roberta Jeża, umieścił piłkę w siatce i otworzył wynik pojedynku z Koroną Kielce.

Adrian rundę wiosenną sezonu 2013/14 spędził na wypożyczeniu w Olimpii Grudziądz występującej wówczas na poziomie I ligi. Nie był to jednak udany czas w karierze absolwenta lubińskiej Akademii, ponieważ w barwach „Biało-Zielonych” wystąpił tylko dwukrotnie. Do Lubina powrócił, gdy „Miedziowi” z powodu spadku, musieli rozgrywać sezon 2014/15 na pierwszoligowych boiskach. Rakowski na zapleczu Ekstraklasy zagrał w dziewięciu spotkaniach oraz zanotował jedną asystę. O wiele lepszy okazał się dla niego czas po powrocie KGHM Zagłębia do najwyższej ligi, kiedy to był podstawowym graczem w układance trenera Piotra Stokowca. „Raku” rozegrał aż 27 ligowych pojedynków oraz strzelił dwie bramki i tyle samo razy asystował. Latem 2017 roku zakończyła się wieloletnie przygoda Adriana z zespołem „Miedziowych”. Pomocnik na zasadzie transferu przeniósł się do Podbeskidzia. Łącznie w koszulce KGHM Zagłębia przebił barierę stu występów, czterokrotnie pokonywał bramkarzy rywali i sześć razy obsłużył kolegów ostatnim podaniem. W klubie z Bielska-Białej Rakowski jest jednym z kluczowych zawodników, decydującym o sile środka pola. Jak dotąd dla „Górali” uzbierał liczbę 73 spotkań, w których strzelił pięć goli i sześć razy asystował.

Adrian jest dobrym przykładem, jak odpowiednio poprowadzona kariera juniorska może przełożyć się na wieloletnią grę w zespole KGHM Zagłębia. Rakowski ciężko pracował będąc zawodnikiem AP KGHM Zagłębie, co szybko zostało zauważone i docenione przez trenerów. Niewątpliwie liczba 102 występów w koszulce „Miedziowych” jest sporym osiągnięciem, które może napawać dumą.

Plan

Turnieje
mecze ligowe
sparingi

Wyniki

Turnieje
mecze ligowe
sparingi