Kurs UEFA B+A dla wybitnych zawodników 14 mar

Kurs UEFA B+A dla wybitnych zawodników

Na początku tygodnia w AP KGHM Zagłębie gościliśmy sztab szkoleniowców i trenerów uczestniczących w Kursie UEFA B+A dla wybitnych zawodników. Do Lubina przyjechało wielu znakomitych przedstawicieli polskiej piłki, w tym Szef Kształcenia i Licencjonowania Trenerów, Dariusz Pasieka, oraz trener reprezentacji Polski do lat 19, Dariusz Gęsior.

14 mar 2019 09:50

Fot. AP KGHM Zagłębie
Autor AP KGHM Zagłębie

Udostępnij

Inne

Przez dwa intensywne dni nauki kursantom zostały zaprezentowane m.in. organizacja szkolenia w akademii Zagłębia, o której opowiedział Dyrektor Krzysztof Paluszek, trener Adam Buczek przedstawił model pracy z grupami PRO, a szkoleniowcy golkiperów Tomek Król i Jacek Moskwa zaprezentowali model pracy z bramkarzami. Seria zajęć zakończona została częścią praktyczną, prowadzoną przez trenerów Emila Nowakowskiego i Jarosława Rutkowskiego. 

Dariusz Gęsior, Trener Reprezentacji Polski U-19

Trenerze, jak wrażenia po dwóch dniach spędzonych w AP KGHM Zagłębie?
- Bardzo pozytywne. Jesteśmy z kursem byłych zawodników, którzy przez dwa dni otrzymali dużo informacji, dotyczących struktury, filozofii pracy i organizacji szkolenia w akademii Zagłębia. Wszyscy się uczymy, cały czas analizujemy, bo zawsze znajdzie się coś do poprawy. 

Kurs jest kierowany do byłych zawodników, jakimi więc cechami musi charakteryzować się dobry trener? 
- Przede wszystkim musi mieć pasję i chęć ciągłego podnoszenia swoich umiejętności. Umieć rozgraniczyć dwie role - sportowca i szkoleniowca. Parafrazując jedno powiedzenie, musi najpierw zabić w sobie zawodnika, żeby móc być trenerem. Musi umieć radzić sobie ze stresem i reagować zarówno na wygrane, jak i na porażki. Trzeba mieć konkretny plan, swoją filozofię, wiedzieć czego się chce.

Za niedługo rozpocznie się turniej eliminacyjny mistrzostw Europy. Do kadry powołał Pan dwóch wychowanków akademii Zagłębia, Łukasza Porębę i Kamila Piątkowskiego. Jak nastroje przed zbliżającymi się meczami? 
- Kadra to bardzo specyficzny zespół. W klubach ma się zawodników na co dzień, a my ostatni raz widzieliśmy się na początku listopada. Robimy swoje, pracujemy z chłopakami, którzy najbardziej pasują do naszej koncepcji drużyny, są jej ważnymi ogniwami, mają potencjał, ambicję i odpowiedni charakter. Na turniej jedziemy, żeby się dobrze zaprezentować, a na to, jaki będzie wynik końcowy, złoży się wiele czynników. 

Plan

Turnieje
mecze ligowe
sparingi

Wyniki

Turnieje
mecze ligowe
sparingi