Strefa dietetyczna

Dieta sokowa

Dieta sokowa

Dieta sokowa zrobiła w ostatnim czasie furorę w Internecie. W ekspresowym tempie pojawiały się kolejne firmy oferujące zestawy soków, a przeglądając zdjęcia na Instagramie ciężko było nie znaleźć choćby jednego posta reklamującego tę dietę. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który odpowie na pytanie dotyczące sensu wprowadzania "sokowych głodówek".

28 lut Autor Angelika Kłos Dieta

Obietnice efektów diety sokowej

Kilkudniowa kuracja dietą sokową ma przyspieszyc metabolizm, wyeliminować toksyny z organizmu, odżywić ciało, poprawić samopoczucie i pomóc pozbyć się kilku naprogramowych kilogramów. Brzmi zachęcająco, prawda? Przez kilka dni pijesz tylko słodkie soki owocowo-warzywne, przy tym odżywiając organizm i chudnąc. Jednakże zanim zainwestujesz w sokowirówkę lub dietę on-line, przeczytaj artykuł do końca. 

Założenia diety

Przygotowanie soku w domowym zaciszu wiąże się z posiadaniem sokowirówki oraz z wygospodarowaniem na tę czynność czasu. Możliwe jest też zamówienie takiej diety on-line. Poza takimi napojami nie przyjmuje się żadnych posiłków o stałej konsystencji, co ma za zadanie odciążyć układ trawienny, wpłynąć na spalanie tłuszczu i poprawić samopoczucie. Ceny gotowej, jednodniowej kuracji, w skład której zazwyczaj wchodzi pięć-sześć soków, to koszt średnio od 100 do 200zł. Optymalny czas trwania kuracji to od 3 do 5 dni. Łatwo więc przeliczyć, że za 5 dni wykupionej kuracji trzeba zapłacić od 500 do 1000zł. 

Detoks

Czy sok rzeczywiście jest w stanie oczyścić organizm z toksyn? Nie, nie jest. Za detoksykację w organizmie odpowiadają wątroba i nerki. U osób zdrowych, u których te narządy funkcjonują bez zarzutu, zachodzi prawidłowy proces oczyszczania. Jeśli nie masz pewności co do tego, na ile prawidłowo funkcjonują one w Twoim ciele - zbadaj się! W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń pamiętaj, że tym musi zająć się lekarz. 

Czym tak naprawdę jest zatrucie organizmu? Jeśli nie można wskazać toksyny, to nie można mówic o zatruciu szkodliwymi substancjami, bez mydlenia ludziom oczu. W rzeczywistości zatrucie zawsze jest spowodowane rtęcią, ołowiem, arszenikiem, glinem lub jakimś innym organicznym lub nieorganicznym związkiem. Co ważne, każda z substancji wymaga podania odtrutki, czyli określonych leków, których dobraniem zawsze zajmuje się specjalista. 

Możliwe, że jesteś narażony na substancje toksyczne, np. dioksyny, które obecne są w rybach morskich, pochodzących z zanieczyszczonych wód. Dlatego, mimo zawartości kwasów omega 3, zaleca się spożywanie ryb do 3 porcji w tygodniu. Przyjmowania tych toksyn należy unikać ze względu na to, że zwiększają ryzyko nowotworów. Jednak nie jest to zatrucie, które wymaga detoksu, ponieważ z małymi dawkami szkodliwych substancji zdrowy organizm sam sobie poradzi.

Efekty diety 

  • Po kilku dniach stosowania diety sokowej z pewnością stracisz parę kilogramów, bowiem taka dieta jest bardzo nisko kaloryczna (ma około 1000kcal). W większości będzie to związane z pozbyciem się "zalegających" treści z jelit, nadmiaru wody oraz tłuszczu i białek mięśni (tak, spadnie Twoja masa mięśniowa!)
  • Mózg przełączy się w tryb "głodowania", a przez brak białka będziesz czuć się zmęczonym i otępiałym umysłowo
  • Możesz zauważyć poprawę stanu swojej cery, ale ponowne wprowadzenie niekorzystnych produktów, może skutkować pogorszeniem jej wyglądu 
  • Nerki będą mieć dodatkową robotę z oczyszczaniem produktów rozkładu białek z Twoich mięśni 
  • Nawiązując ponownie do niskiej kaloryczności diety- stracisz na wadze, przy czym bardzo istotne jest, żeby po zakończeniu kuracji liczyć kalorie. Inaczej efekt jo-jo murowany, więc nie myśl, że dieta kończy się po 5 dniach. Utrzymanie efektów potrwa, a i tak jest prawdopodobnym jest, że utracone kilogramy wrócą (zmiany tymczasowe, wprowadzone na kilka dni, zazwyczaj tak się kończą)
  • Szczuplejszy portfel ;) 

Sok czy koktajl?

Sok pozbawiony jest błonnika, który wspomaga i reguluje pracę jelit. Dodatkowo bardzo wiele polifenoli jest związanych z błonnikiem i w procesie produkcji soku, są razem z nim mechanicznie usuwane. Za tym idzie utrata części wartości odżywczych warzyw i owoców. Jak z uczuciem sytości?
Najbardziej sycące są całe, nieprzetworzone owoce i warzywa, następne w kolejności są te same produkty w formie zmiksowanej, czyli w postaci koktajlu. Najmniej sycącymi są soki. Ma to również wpływ na fakt, że pijąc bogate w cukry i ubogie w treść i błonnik napoje, bardzo łatwo dostarczyć do organizmu zbyt dużej ilości kalorii, pozostając z uczuciem głodu. 

Pijesz sok świadomie, jako uzupełnienie kalorii w diecie, w swoim jadłospisie masz dużo całych warzyw i owócow? Świetnie. Gorzej, jeśli zastępujesz nim niezbędną porcję błonnika. Lepsze w tym kontekście są niesłodzone soki warzywne, choć one również nie powinny stanowić zamiennika całych warzyw, a jedynie dodatek. 

Podsumowanie

Soki są dobre, ale trzeba być świadomym czego są źródłem, a czego w nich nie ma. Koktajl warzywny świetnie sprawdzi się u osób, które żyją intensywnie i nie mają wiele czasu na jedzenie, ale zależy im na dostarczeniu organizmowi wielu wartości odżywczych, w tym również błonnika i antyoksydantów. Jedną z możliwości na zmniejszenie cm w talii jest wprowadzenie np. jednego dnia w tygodniu posiłków płynnych - co również odciąży układ trawienny. Im więcej będzie tam warzyw, tym mniejsze ryzyko, że przesadzisz z ilością cukru (o cukrze w owocach pisałam tutaj). U kogoś może dobrze sprawdzić się 3-dniowa "głodówka sokowa", ale nigdy nie zalecałabym tego sportowcom będącym w trakcie sezonu - zbyt duże obciążenia na treningach, żeby nie dostarczać organizmowi odpowiedniego paliwa w postaci białka, węglowodanów złożonych i dobrego tłuszczu. 

 

 

Źródło: 
1. https://www.damianparol.com/detox/ [dostęp na dzień 28.02.2019r.]
2. https://www.youtube.com/watch?v=dGFr-AGPA7I [dostęp na dzień 28.02.2019r.]