Strefa dietetyczna

Jak się odżywiać, mając kontuzję?

Jak się odżywiać, mając kontuzję?

Osobiście nie znam ani jednego sportowca, który choć raz w swojej sportowej karierze nie miał kontuzji. Niestety sport na wysokim poziomie niesie za sobą ryzyko wystąpienia urazów. Najczęściej wiąże się z tym przymus zrobienia przerwy od regularnych treningów. Wiesz co należy zrobić, żeby zmaksymalizować swoje szanse na szybki powrót do pełni sprawności?

2 paź Autor Angelika Kłos Dieta

Podejdźmy do tematu głównie od strony żywieniowej. Skoro to, co jemy ma wpływ na to, jak zdrowy i mocny jest organizm, to wysoce nierozsądne jest zapominanie o zbilansowanej diecie podczas procesu rekonwalescencji. Błędem jest myślenie, że skoro ma się kontuzje, nie ma treningu, to tym samym można zrezygnować ze zdrowego żywienia. 

W idealnym świecie, jako sportowiec, wiesz ile dziennie kalorii powinieneś spożywać, jakie jest odpowiednie dla Ciebie rozłożenie poszczególnych składników żywieniowych, z jakich produktów czerpać wszystko to, co najlepsze. W idealnym świecie... A w świecie rzeczywistym? Starasz się jak możesz.

To, że masz kontuzję i jesteś w trakcie powrotu do zdrowia oznacza, że poza rehabilitacją, musisz tez zwrócić uwagę na to co jesz i w jakiej ilości. Pamiętaj, że wszystko zależy od długości przerwy od treningów, rodzaju kontuzji, wieku, współpracy z rehabilitantem/trenerem/lekarzem, wybranej przez Ciebie dyscypliny, ogólnego stanu zdrowia i stażu treningowego.

  1. Nie chcesz przybrać zbędnej tkanki tłuszczowej? Kontroluj ile jesz. Zadbaj o jak najbardziej czystą, nieprzetworzoną dietę.

  2. Nie rezygnuj całkowicie z aktywności fizycznej! Ten punkt jest zależny od rodzaju kontuzji i wytycznych Twojego fizjoterapeuty, ale w mojej ocenie jeśli masz kontuzje kolana – możesz odpowiednio trenować górne partie ciała. Skorzystaj z pomocy specjalisty.

  3. Jedz, jedz, jedz! Ale spójrz raz jeszcze na punkt 1 – jedz zdrowo, czysto i jak najmniej przetworzone jedzenie. Wszystko po to, żeby Twoje ciało miało odpowiednio dużo mocy do powrotu do pełni zdrowia i sprawności! Nie biegasz, nie skaczesz, nie kopiesz i nie rzucasz, ale proces rekonwalescencji wymaga odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych!

  4. Ogranicz spożycie prouktów bogatych w czynniki prozapalne (pamiętasz artykuł o proporcji kwasów omega 6 do omega 3 i wzmiankę o tłuszczach utwardzonych?) Chyba nie chcesz utrudniać sobie powrotu do zdrowia?!

  5. Włącz do diety naturalne wspomaganie: imbir, kurkumę, jagody, jarmuż, kapustę kiszoną, kefir, oliwę z oliwek extra virgin, olej lniany tłoczony na zimno, nasiona chia, siemię lniane, omega 3 w postaci suplementu

  6. Woda! Dobre nawodnienie organizmu jest niezbędne! 

  7. Zadbaj o sen.

  8. Jeśli kontrolujesz swoje dzienne spożycie kalorii – nie ucinaj tych kalorii na czas rehabilitacji.* Choć bardziej intuicyjne wydaje się zmniejszenie porcji jedzenia, to moim zdaniem więcej korzyści pójdzie za odżywieniem i wspomaganiem organizmu dietą, nawet na tym samym poziomie kalorycznym. 
    * Ważne jest obserwowanie swojego ciała, czy nie przybierasz zbytnio na wadze (zależnie od długości przerwy, jeśli doszło więcej niż 4-5kg to pomyśl nad obcięciem kalorii o jakieś 300kcal dziennie do powrotu do optymalnej wagi. Pomocne są aplikacje typu ‘’Fitatu’’).

  9. Wykorzystaj ten czas na pracę mentalną lub zwyczajnie daj głowie odpocząć. Zatęsknisz za boiskiem i dobrze Ci to zrobi! 

  10. Regeneruj się!

Kontuzja, proces leczenia i powrót do formy nigdy nie są łatwe. Ważne, żeby dbać o swoje zdrowie i o swój organizm, żeby ciało służyło bez zarzutu przez jak największą część nie tylko kariery sportowej, ale i całego życia. 

Zdrowia!