Psycholog sportu o zarządzaniu stresem
Jak uspokoić bieg myśli i obniżyć poziom stresu? Co zrobić, by dobrze wykorzystać czas kwarantanny, dbając jednocześnie o zdrowie? Psycholog sportu Hubert Fornalik odpowiedział na trzy pytania, które pomogą Wam w "opanowaniu głowy" w tym trudnym dla wszystkich czasie. Zapraszamy do czytania!
Jak najlepiej pracować z głową w obecnych realiach?
- Zawsze, a szczególnie w obecnych, wyjątkowych okolicznościach, warto dbać o siebie i innych. Zarówno pod kątem psychicznym jak i fizycznym, bo to się ściśle łączy. Dobrze jest się zastanowić co każdemu z nas daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa - znaleźć domowe aktywności, które będą sprzyjać rozładowaniu negatywnych emocji (trening, sen, oglądanie wciągającego serialu czy czytanie książek). Zalecane jest, żeby szczególną uwagę zwrócić na dbanie o higienę - mycie rąk, kaszlenie „w łokieć”, zachowanie większej odległości od ludzi. Jeżeli będziemy się stosować do tych zaleceń, odpowiednio dbając o siebie i innych, to da nam to poczucie spokoju i pozwoli zredukować stres. Przykładanie uwagi do aspektów fizycznych może pozytywnie wpływać na naszą głowę, bo dbanie o siebie jednocześnie pozwala dbać o innych.
Nadmiar stresu jest szkodliwy dla zdrowia, jak więc nim zarządzać?
- W sytuacji kiedy jesteśmy w pewien sposób zmuszeni do przeczekania tego wyjątkowego czasu i nie możemy działać jak zazwyczaj, najlepszym rozwiązaniem jest skupienie się na innych działaniach. Dobrze jest wiedzieć co się dzieje na świecie, ale „zanurzanie” się w tym i życie tylko epidemią koronawirusa, na pewno nie zmniejszy poziomu naszego stresu. Skupianie się, rozmyślanie o tym, że nie ma możliwości trenowania z zespołem czy rozgrywania meczów też nie sprawi, że czas kwarantanny będzie dla nas owocny. Ten czas porównałbym do... bycia kontuzjowanym. Łatwo nie jest, ale naprawdę można taki czas dobrze wykorzystać. Jak to zrobić? Pomyśl jakie sprawy możesz nadrobić lub jakie działania możesz podjąć, później zaplanuj swój dzień i działaj!
Co możesz polecić zawodnikom, jak mogą spożytkować ten czas kwarantanny?
- To może być świetny czas dla rozwoju waszej kreatywności. Każdy z was może opracować swój zestaw ćwiczeń, który pomoże utrzymać dobrą formę i być w ruchu. Podziel się swoimi pomysłami z kolegami z drużyny (oczywiście drogą elektroniczną)! Bycie w kontakcie z przyjaciółmi to ważna sprawa. A jeżeli dobrze zaplanujecie ten czas, to będzie przestrzeń na wszystko - na naukę, dbanie o formę, odpoczynek, dbanie o relacje z najbliższymi, czytanie książek. Kwarantanna to też możliwość zadbania o swój rozwój.