Strefa mentalna

5 najważniejszych umiejętności mentalnych

5 najważniejszych umiejętności mentalnych

Każdy zawodnik, który jest ambitny i marzy o osiągnięciu sukcesu musi rozwijać się fizyczne, techniczne, taktyczne oraz mentalne. Pierwsze trzy obszary nie są żadnym zaskoczeniem, zarówno dla zawodników, jak i trenerów. Natomiast w przypadku treningu umiejętności mentalnych, to dla wielu ludzi stanowi on nowość. Zaniedbana głowa może stanowić jedną z przyczyn zastoju w sportowych postępach, prowadzić do frustracji i kiepskiego samopoczucia. Umiejętności mentalne to nie magia. To obszar, który możemy rozwijać tak samo, jak pozostałe.

6 gru Autor Łukasz Rutkowski Mentalność

ZAANGAŻOWANIE

Reprezentuje jakość oraz siłę motywacji. Piłkarz z doskonałym zaangażowaniem odpowiednio pracuje nie tylko na meczu, ale i na treningu. Zawodnik stara się w każdej sytuacji oraz bez szczególnych uwarunkowań. Szuka nowych wyzwań, aby ciągle się rozwijać oraz odważnie opuszcza „strefę komfortu”. Sportowcy z wysokim poziomem zaangażowania nie zrażają się popełnianymi błędami, tylko wyciągają z nich lekcje, traktując je jako naturalny element na drodze do celu.

KOMUNIKACJA

Jest to fundamentalna umiejętność, potrzebna do nabywania nowych umiejętności. Za pomocą komunikacji nawiązujemy relacje z kolegami z drużyny oraz z trenerami. Jakość komunikacji ma wpływ na nasze uczucia, myśli oraz zachowania. Zawodnicy, którzy potrafią się doskonale komunikować zadają pytania, dają odpowiednie wskazówki kolegom z drużyny, wspierają i doceniają umiejętności innych zawodników. Nagradzają proponowane przez kogoś pomysły, nawet, jeśli ich wykonanie nie było zbyt udane. Dodatkowo są dobrymi słuchaczami.

KONCENTRACJA UWAGI

Ma znaczący wpływ na jakość występów zawodnika. Najważniejszymi czynnikami są skupienie na danym obszarze oraz czas, przez jaki zawodnik potrafi to skupienie utrzymać. Zawodnicy z doskonałą koncentracją uwagi szybko dopasowują się do nowych sytuacji,  reagują na instrukcje od kolegów, odpowiednio pracują kiedy są bez piłki, mają wysoką skuteczność podań, wracają za swoimi zawodnikami, dodatkowo dobrze wykonują zadania indywidualne oraz drużynowe.

KONTROLA EMOCJI

Umiejętność bezpośrednio powiązana z koncentracją uwagi, ponieważ razem regulują skupienie, myśli oraz emocje, które wpływają na jakość występów. Piłka nożna nie jest sprawiedliwym sportem, a konsekwencje złych decyzji sędziego, nieprzewidywalności, wrogości przeciwnika oraz fanów mogą doprowadzić do bardzo emocjonalnych reakcji. Dlatego warto też rozwijać tę umiejętność. Zawodnik z doskonałą kontrolą emocji potrafi regulować pozytywne i negatywne emocje, utrzymywać pozytywną mowę ciała po swoim błędzie, szanuje sędziego, szybko i odpowiednio reaguje po przegranym pojedynku oraz motywuje kolegów z drużyny w kluczowych momentach meczu.

PEWNOŚĆ SIEBIE

Wymieniona na samym końcu, ponieważ powyższe cztery umiejętności znacząco wpływają na rozwój pewności siebie. Zawodnik o wysokiej pewności siebie, jest przekonany, że posiada konkretne umiejętności, do realizowania celów indywidualnych i zespołowych. Jest odporny na niepowodzenia, które są dla niego jedynie drobnymi potknięciami. Pewni siebie sportowcy charakteryzują się pozytywną energią, która ich napędza. Odważnie podejmują wyzwania i decyzje.