Strefa mentalna

POSTANOWIENIA (NIE)NOWOROCZNE

POSTANOWIENIA (NIE)NOWOROCZNE

Początek nowego roku zawsze kojarzy się z postanowieniami, wielkimi obietnicami o drastycznych zmianach w diecie i stylu życia, a także o rozpoczęciu aktywności sportowej Wszystkie zmiany wprowadzamy na raz. Euforia mija, kiedy pojawia się pierwsze zniechęcenie - gdy trzeba zjeść sałatkę, podczas gdy inni domownicy jedzą to, co chcą. Kiedy dopada zmęczenie, a waga nie spada, zaczyna się odpuszczanie i rezygnacja z planów. Całe szczęście, że za 11 miesięcy będzie kolejny nowy rok i będzie można spróbować od nowa, raz jeszcze... Chyba, że wprowadzisz te zmiany skutecznie.

3 sty Autor Łukasz Rutkowski Mentalność

Zapomnij o Nowym Roku

Zmian nie trzeba wprowadzać tylko przy symbolicznych datach. Niech Twoje postanowienia zaczną się dziś. Każdy nowy dzień jest idealnym na świeży start, na rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Nie męcz się wyrzutami sumienia, że znowu się nie udało i znowu zawiodłeś. Każdy poranek otwiera przed Tobą masę możliwości. Wystarczy chcieć je dostrzec. 365 szans zamiast jednej. 

Zapomnij o wadze

Nie zawsze uprawianie sportu doprowadzi do takiej utraty kilogramów, jakiej oczekujesz. Dlaczego więc zniechęcać się brakiem efektów, nad którymi nie masz 100% kontroli? Zmiana trybu życia jest ważniejsza, więc stawiaj sobie małe cele - w pierwszym tygodniu pójdź raz na basen. W drugim tygodniu dodatkowo wybierz się na siłownię. Krok po kroku. Twoim zadaniem będzie pilnować czynności, nad którymi masz całkowitą kontrolę. Jeśli zdrowy tryb życia stanie się Twoim nawykiem, po roku na pewno będziesz nie tylko lepiej wyglądać, ale przede wszystkim lepiej się czuć.

Zapomnij o drastycznych zmianach

Próby wielkich i drastycznych zmian często kończą się porażką. Łatwiej jest wprowadzać małe i pozornie kosmetyczne zmiany. Nie zniechęcimy się tak łatwo brakiem szybkich efektów, a czynności, które będziemy wprowadzać, nie wywrócą nam całego życia do góry nogami. Będą łatwe do wprowadzenia. Przykład? Nie zmieniaj od razu całego sposobu żywienia - zacznij od pilnowania, by jeden posiłek w ciągu dnia był zdrowy i pełnowartosciowy. W kolejnym tygodniu niech to będą już dwa posiłki. Kontynuuj ten proces, aż do osiągnięcia celu. 

Zapomnij o nudzie

Jeśli decydujesz się na uprawianie sportu to znajdź taki, który sprawia Ci przyjemność. Nie wiesz, jaki to sport? Poszukaj! Kluby fitness zapraszają na pokazowe zajęcia, wykorzystaj więc tę możliwość i sprawdź, czy dana aktywność przypadnie Ci do gustu. Im więcej przetestujesz, tym większa szansa na to, że znajdziesz wreszcie coś dla siebie. Dodatkowo trudniej będzie Ci zrezygnować z czegoś, co sprawia Ci radość.

Zapomnij o wyrzutach sumienia

Gdybyś mógł prowadzić zdrowszy tryb życia, to byś prowadził, a skoro nie prowadzisz, to znaczy, że z jakichś przyczyn do tej pory nie mogłeś. Teraz chcesz to zmienić i to jest najważniejsze. Miałeś gorszy dzień i pominąłeś trening? Zdarza się najlepszym. Zacznij jutro od nowa. Zjadłeś coś niezdrowego? Spokojnie, zaraz będzie kolejny posiłek, przy którym można wrócić na właściwe tory. Najważniejsze, żeby wyprosić z głowy krytyka i słuchać tego głosu, który zachęca Cię do podjęcia kolejnego dnia wyzwań. Krytyk wreszcie Cię zniechęci i odpuścisz. Motywator będzie zachęcał Cię do dalszej walki, aż wreszcie wygrasz. Kogo wybierasz?