Strefa mentalna

WIZUALIZACJE - BUDOWANIE PEWNOŚCI SIEBIE, OPANOWANIA ORAZ KONCENTRACJI BEZ WYCHODZENIA Z DOMU!

WIZUALIZACJE - BUDOWANIE PEWNOŚCI SIEBIE, OPANOWANIA ORAZ KONCENTRACJI BEZ WYCHODZENIA Z DOMU!

Jak myślisz, która z osób szybciej i lepiej przejdzie jakiś poziom gry? Ta, która jest na tym poziomie po raz pierwszy, czy ta, która już raz próbowała przejść ten poziom? Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jak najlepsi zawodnicy ćwiczą wizualizacje. Dzięki regularnym ćwiczeniom poprawi się Twoja pewność siebie, opanowanie i koncentracja.

2 maj Autor Łukasz Rutkowski Mentalność

Co na temat wizualizacji sądzą znani zawodnicy? 

Didier Drogba 

Kiedy grasz samotnie w ataku, potrzebujesz specjalnego przygotowania, specjalnej rozgrzewki, aby przygotować się mentalnie do występu. Jeśli tego nie robisz, to jest Ci ciężko grać na maksimum swoich możliwości. Wyobrażam sobie co będę robił na boisku, jak ucieknę mojemu przeciwnikowi, w jaki sposób będę zdobywał bramki. W zasadzie to wyobrażam sobie, jak zdobywam te bramki w kolejnym meczu - zamykam oczy i wyobrażam sobie całą sytuację. Czasami te bramki nie padają, ale przeważnie, kiedy "wbiję" sobie do głowy jakiś konkretny sposób na zdobycie bramki, to w meczu strzelam dokładnie tak samo. Uważam, że jest to zabawne, kiedy stworzysz sobie w głowie jakiś obraz, sytuację, nastawienie, a później taka sytuacja ma miejsce w meczu. 

Wayne Rooney 

Podczas przygotowań do meczu idę się zapytać, w jakich kolorach będziemy grać. Wieczorem przed zaśnięciem wyobrażam siebie strzelającego gole lub grającego bardzo dobrze w tych barwach. Staram się wyobrazić sobie swój występ, aby stworzyć scenariusz meczu w głowie jeszcze przed meczem. Zawsze tak robiłem.

Ćwiczenie - Twój najlepszy mecz

  • Usiądź wygodnie na fotelu lub krześle, albo połóż się na łóżku.
  • Pomyśl o meczu, w którym zrobiłeś coś bardzo dobrze. Pomyśl o różnych uczuciach, dźwiękach oraz o pozostałych detalach, które czujesz. Odtwórz wszystko w swojej głowie, jakbyś oglądał siebie w telewizji lub na stadionie.
  • Powtarzaj wszystko kilka razy dodając coraz więcej detail, zmieniaj kolory oraz głośność dźwięku.
  • Teraz wejdź w swoją pierwszą rolę i odtwórz wszystko, jakbyś ponownie grał mecz.
  • Eksperymentuj z uczuciami, które pojawiają się w Tobie: podekscytowany, pewny siebie, mocny itd.

Do rozwinięcia umiejętność wizualizacji niezbędne są regularne ćwiczenia. Krótkie wyobrażenia są potrzebne, aby móc zastosować je podczas meczów lub zwykłych sesji treningowych. Powtarzaj to ćwiczenie codziennie przez tydzień, aż do następnej sesji. Rób to zawsze przed pójściem spać.

Aby utrwalić umiejętność wizualizacji spisz ją lub opisz komuś innemu. Opowiedz o tym co widzisz i czujesz, z jak największą liczbą detali. Możesz także nagrać ją na komputerze i odsłuchiwać przed zaśnięciem. 

Warte zobaczenia: 
Wayne Rooney: http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/18477342
Robert Lewandowski: https://www.youtube.com/watch?v=FCXej_MJfEM